czwartek, 8 kwietnia 2010

Drogi czytelniku/czytelniczko zapoznaj się z Regulaminem Gdańskiej Żywej Biblioteki.

Regulamin Żywej Biblioteki Gdańsk 2010

Drogi czytelniku i czytelniczko zanim przystąpisz do wypożyczenia Żywej Książki, prosimy Cię o wcześniejsze zapoznanie się z poniższym regulaminem.

1. Jak wypożyczyć Żywą Książkę?
W Żywej Bibliotece, tak samo jak w zwyczajnej, znajduje się recepcja obsługiwana przez uprzejmych bibliotekarzy i uprzejme bibliotekarki. Osoby te pomogą Ci w założeniu karty bibliotecznej (niezbędnej do dokonania wypożyczenia) oraz zaproponują katalog naszej literatury. Po zapoznaniu się z wykazem żywych ksiąg będziesz mógł/mogła dokonać wyboru jednej z nich. Następnie zostanie sprawdzona dostępność wybranego przez Ciebie tytułu. Jeżeli nie będzie zajęty, bibliotekarz lub bibliotekarka zaprowadzą Cię do czytelni (miejsca , w którym książki mają swoje stanowiska). Na twojej karcie pojawi się pierwszy wpis, a Tobie będziemy życzyć przyjemnej lektury.

2. Karta biblioteczna
Na samym początku poprosimy Cię o założenie karty bibliotecznej, dzięki której będziesz mógł/mogła przystąpić do wypożyczania naszych książek. Karta zawiera następujące informacje: tytuł wypożyczanej przez Ciebie książki, ilość wypożyczeń, Twoje imię oraz wiek. Będziesz posługiwał/a się nią podczas całego Twojego pobytu w Żywej Bibliotece, gdy zdecydujesz się zakończyć swoją podróż czytelniczą poprosimy Cię o zwrot karty w recepcji.

3.Dostępność książek.

O dostępności książki, którą chcesz wypożyczyć będzie informował nasz zespół biblioteczny rezydujący wokół recepcji. W przypadku gdy książka okaże się być zajęta, będziesz mógł/mogła ustawić się w kolejce osób oczekujących lub wypożyczyć w tym czasie inny dostępny tytuł.

4.Czas wypożyczenia.
Książka może być wypożyczona na maksymalnie 30 minut. Zdajemy sobie sprawę, iż jest to literatura absolutnie wyjątkowa i wielu z Was mogłoby odczuwać potrzebę przedłużenia czasu spotkania. Niemniej starajmy się pamiętać również o pozostałych osobach oczekujących na wypożyczenie.

Czytelniku i czytelniczko! Prosimy pamiętaj o tym, że...

Książki najlepiej czytać w pojedynkę. Przy jednym stanowisku może się znajdować się jedna osoba czytająca.


Jak w każdej czytelni, staramy się zachować „względną” ciszę.


Książki wypożyczamy jedynie w miejscu do tego wskazanym (stanowiska).


Książka nie musi odpowiadać na wszystkie, zadane przez Ciebie pytania. Jeżeli z pewnych przyczyn uzna, że nie może lub nie chce udzielić Ci odpowiedzi, prosimy nie próbuj wywierać nacisku.


Pamiętaj, że jesteś przez nas zachęcany do zadawania pytań, dzielenia się swoimi opiniami oraz punktem widzenia, lecz bez względu na różnicę zdań prosimy staraj się o zachowanie szacunku wobec książki, którą czytasz.


Jeżeli książka uzna, że twoje zachowanie powoduje dyskomfort i godzi w zasady wypożyczania może poprosić Cię o opuszczenie stanowiska. W takiej sytuacji prosimy Cię o uczynienie tego bez protestowania, nie przeszkadzając tym samym innym czytelnikom i czytelniczkom w lekturze.


Przez cały czas trwania Żywej Biblioteki, od godziny 9.00 – 17.00, będziemy wspierać Cię jako zespół biblioteczny w recepcji.Życzymy miłej lektury!

Organizatorzy i organizatorki Żywej Biblioteki w Gdańsku.

Regulamin został opracowany przez Aleksandrę Kowal - Agencja Artystyczna Freakpointing.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz